Strony

sobota, 27 lutego 2016

Transport

Dwa tygodnie  temu z grupą Maluszków zaczęliśmy temat Transport
Wkręciłam się w tworzenie nowych materiałów, a także znalazłam mnóstwo super gotowców w sieci, więc postanowiłam je wykorzystać również z nieco starszymi uczniami. Przypominaliśmy sobie słownictwo już Nam znane oraz je rozszerzaliśmy. 

W pracy z dziećmi niezbędnikiem są karty obrazkowe. Nie wyobrażam sobie zajęć bez nich. Każde nowe słowo jest u Nas podparte obrazem i gestem. Dzieci, płeć męska w szczególności,  uwielbiają naśladować pojazdy, szczególnie gdy mowa o tych szybkich i hałaśliwych :) 

Przygotowałam więc karty obrazkowe. Kart jest dokładnie 22, a wszystkie można pobrać z pliku poniżej. Są pojazdy bardzo podstawowe (np. bus, bike, car), ale też nieco trudniejsze (fire engine, tram, convertible itp.). 






 Download (pdf) - here
Download (word) - here

Karty wykorzystuje do różnych gier i zabaw ruchowych

Z Maluchami:
  • Rozkładam karty na podłodze (mam trzy kompletny różnych kart z transportem, więc pojazdy się powtarzają). Nazywam jakiś pojazd, a oni muszą szukać go po klasie, a kto znajdzie podnosi kartę i powtarza nazwę. 
  • Puszczam muzykę, a uczniowie w tym czasie maszerują po klasie. Gdy zatrzymuje muzykę dzieci zatrzymują się i podnoszą kartę/próbują podnieść kartę (bez odrywania stóp od podłogi), która jest najbliżej nich. Gdy to zrobią podnoszą ją i głośno nazywają. Uwaga, bywa głośno:) 
  • Siedzimy w kółku. Na środku leży stos karty. Jedna osoba bierze jedną kartę, ale tak by reszta nie widziała co się na niej znajduje. Reszta grupy musi zgadnąć co na niej jest? U mnie w grupie 3-4-latków po prostu wymieniali nazwy pojazdów, choć niektórzy próbowali z podpowiedzią tworzyć pytanie "Is it....?". Kto zgadnie zabiera kolejną kartę. Niestety w dużej grupie nie wszyscy będą mogli zabierać karty za jednym razem, bo zabrałoby to za dużo czasu, a u Nas co chwilę zmieniamy rodzaje aktywności, statyczna, kinestetyczna itd. 
Ze starszymi: 
  • Stawiamy jedno krzesło pod tablicą. Wybieramy jednego chętnego ucznia, który usiądzie na krześle i będzie zgadywał. Z resztą uczniów wybieramy jedną kartę i przyczepiamy ją do tablicy. Uczeń siedzący na krześle zadaje grupie pytania typu "Is it big?', "Is it loud?", "Is it fast?", "Has it got four wheels?" itp. Grupa odpowiada, a uczeń zgaduje jaki pojazd jest na tablicy. 
  • Siedząc w kółku lub przy ławkach każdy losuje jedną kartę. Kolejno opisujemy wylosowany pojazd. Bardzo lubimy zgadywanki 
  • Ze starszymi też bawię się w tę zabawę z kartami obrazkowymi na podłodze i zatrzymywaniu muzyki. Tylko w przypadku starszych uczniów, zbierali oni jak najwięcej kart, które dali radę podnieść bez odrywania stóp od podłogi. Nazywali je wszystkie. 
  • Karty obrazkowe na podłodze. Proszę by podnieśli i podali mi wszystkie karty, które należą do danej kategorii (land, air, water) lub wszystkie, które są "loud", "fast", "slow", albo takie, które mają 'four wheels", "two wheels" itp. 
  • Gra, którą pokazał mi uczeń i nazywa się (nie wiem czy wszędzie czy tylko u nas) "Hot potato". Można przygotować papierowe ziemniaki. Potrzebujemy też piłkę. Jest to super zabawa do wykorzystania jako warm-up, ale nie tylko, dzięki której powtórzymy słownictwo. Potrzebujemy piłkę. Tłumaczymy uczniom, że piłka jest bardzo gorąca, więc jeśli ktoś będzie trzymał ją w rękach więcej niż 5 sekund niestety poparzy sobie ręce i dostaje ziemniaka, czyli taki punkt ujemny. Podajemy sobie piłkę mówią słówka z danej kategorii, u nas to był transport (ale grałam już z wszystkimi grupami, z rożnym słownictwem), słowa w jednej rundzie nie mogą się powtórzyć. Nazwy trzeba wymieniać dość szybko, bo jeśli nie zmieścimy się w czasie dostajemy ziemniaka. Gdy ktoś otrzyma ziemniaka zaczynami grę od nowa i wtedy można użyć słowa, które padły w pierwszej rundzie. Na końcu podliczamy ziemniaki i osoba, która ma ich najmniej wygrywa. 
  • Hot ball - zabawa, którą opisywałam już kiedyś. Uwielbiana przez uczniów. Nawet 4-latki już wiedzą jak w to się gra. Siedzimy w kółku. W środku kładziemy kilka kart obrazkowych, ale są one zakryte. Dajemy uczniom piłkę i włączamy muzykę. Dzieci podają sobie piłkę z rąk do rąk (łańcuszkiem), a gdy zatrzymuję muzykę osoba, która trzyma piłkę musi odkryć jedną kartę i ją nazwać. Gdy nazwie poprawnie karta zostaje odkryta, jeśli się pomyli zakrywamy ponownie. 
  • Z 8-latkami grałam jeszcze w inną zabawę. Na podłodze robimy węża z kilku-kilkunastu kart, ale nie może ich być za dużo. Jedna osoba ustawia się na "starcie" - początek kart. Zadaniem każdej osoby jest przeskoczyć ten tor w jak najkrótszym czasie. Uczeń musi skoczyć obok każdej karty nazywając ją, i tak, aż dotrze do końca. My mierzymy mu czas i zapisujemy na tablicy. Jeśli uczeń nie zna nazwy danego przedmiotu musi odczekać 6 sekund i dopiero może skoczyć dalej, jeśli nazwał źle to mówimy "Go back", podpowiadamy lub liczymy dodatkowe 6 sec. Osoba z najmniejszym czasem wygrywa. Gra do wykorzystania w małych grupach. 

I jedna z moich ulubionych gier, czyli BINGO
Dziesięć plansz można pobrać z pliku poniżej. 

Bingo boards (pdf) - download 

Jak gram w Bingo? 

Sposobów grania jest mnóstwo. 
W to konkretne Bingo gram w następujący sposób. 
Każdy otrzymuje jedną planszę. Po kolei, łańcuszkiem, nazywamy jeden z pojazdów, który znajduje się na naszej planszy. Wszystkie osoby, które mają ten środek transportu na swojej planszy przykrywają go czymś (pisak/kredka/gumka do mazania/nakrętka). Osoba, która pierwsza zakryje wszystkie obrazki krzyczy BINGO! 

Piosenka "Open Shut Them"  Super Simple Song 

Nadaje się doskonale na zajęcia z Maluszkami. 


Na stronie Super Simple Learning można pobrać karty obrazkowe do piosenki. 


Odkryłam stronę, z której można bezpłatnie pobrać różne puzzle, karty itp. związane z pojazdami. 




Liczby można zakreślać markerem, a pózniej chusteczką wszystko zmazać. Można też użyć klamerek lub spinaczy i "wpiąć" je na odpowiednią liczbę. 




Koniecznie zajrzyjcie też na  http://www.twinkl.co.uk/search , gdzie znajdziecie np. Matching Cards, które po wydrukowaniu podkleiłam kolorowym papierem i gramy w Memory Game. 





niedziela, 21 lutego 2016

Shopping List - clothes

Kochani!

Kilka tygodni rozpoczęłam serię wpisów Clothes.
Do tej pory pojawiły się dwie części: Clothes - part 1 oraz Clothes - part 2.
Obiecałam Wam część trzecią, ale nieco oddaliłam się już od tego tematu i skupiłam na nowościach. Obiecuję, że to nadrobię, a dziś wrzucę to na co niektórzy dłuuugo czekali, czyli Shopping List!
Na razie dodaję część z bardziej rozbudowanym słownictwem, ale wieczorem (jeśli zdążę) lub w tyg. dorzucę wersję podstawową (będzie skupiała się na podstawowym słownictwie, ale przećwiczycie z nią też kolory).

Here it comes...



Clothes cards (Word) - download
Clothes cards (pdf) - download


List jest 10, więc można grać z nieco liczniejszą grupą :)



Shopping lists (Word) - download
Shopping lists (pdf) - download


No i niezbędne będą koszyki, które w tej wersji gry przybrały nieco inną formę.
Co powiecie na takie torby?


Shopping bags (pdf) - download


Mam nadzieję, że gra Wam się spodoba i użyjecie ją ze swoimi uczniami :)
Ja shopping list wykorzystuje na zajęciach indywidualnych i grupowych, z dziećmi ale i z grupą dorosłych A1-A2.
Można grać jak Bingo jak i robić zakupy.
Przećwiczycie z nią słownictwo, a także frazy (Can I have...? / I'd like...).

Enjoy! :)

środa, 17 lutego 2016

Dobble - Animals

Jeszcze jedną nogą tkwię w temacie zwierząt, więc przyszedł czas na nowe dobble.
Można grać spokojnie, bez zamartwiania się, że na jakieś karcie nie będzie żadnego pasujące elementu. Dobble zrobiłam z pomocą generatora dobble

Niestety mój prywatny laptop uległ awarii i na tym, którego teraz tymczasowo używam, nie mam wiele możliwości...Karty więc wrzucam tak "na surowo", tak jak je zapisałam. Jeśli żal Wam papieru to musicie niestety pokombinować w jakimś programie tekstowym i poupychać dwa rządki kart na jednej stronie. Ale zdolni jesteście, dacie radę! A jak odzyskam swojego laptopa to obiecuje wrzucić karty w oszczędniejszej formie w pdf ;))

Dodaje link do pobrania dobble w pdf











czwartek, 11 lutego 2016

Prepositions - cards

Dziś zaproponuje Wam szybki sposób na powtórkę prepositions.
Użyłam jej i z dziećmi i z dorosłą grupą A1.

Zabawa nie wymaga wielu przygotowań. Oprócz wyciętych kart potrzebujemy jedynie pudełka, ołówek i książkę.



Z małymi grupkami grałam w ten sposób, że każdy po kolei losował kartę i czytał jej treść innemu uczniowi, który z koeli musiał ułożyć przedmioty w odpowiednim miejscu.

Prosta zabawa, dość uniwersalna jeśli chodzi o wiek uczniów, a w szybki sposób można zaserwować powtórkę przyimków.

Aby pobrać karty zapisz je jako obraz/grafikę prawym przyciskiem myszki.




niedziela, 7 lutego 2016

Zagadki obrazkowe wydawnictwa Edgard + konkurs

Wśród anglistów gorączka, w Biedronce pojawiły się Zagadki Obrazkowe wydawnictwa Edgard i pojawia się pytanie "Czy warto kupować?".

Aby pomóc Wam odpowiedzieć na to pytanie przygotowałam opis kart, porobiłam zdjęcia, żebyście mogli zobaczyć je z bliska, a także przedstawię mój pomysł na ich wykorzystanie.

Zestaw zagadek obrazkowych  dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. 


Zestaw dla nieco starszych dzieci, rekomendowany wiek to 6-9-lat, choć ja na pewno wykorzystam też z 5-latkami.

Karty składają się z wielu zagadek, dzięki którym ćwiczymy głownie słownictwo, ale, w przypadku zagadek dla starszych dzieci, także pewne struktury i dłuższe frazy.

Wykorzystane zostały różne rodzaje ćwiczeń, m.in.
  • choosing the picture 
  • numbering the pictures - układamy historyjkę numerując obrazki w odpowiedniej kolejności/ numerujemy obrazki w kolejności w jakieś zostały wypisane,
  • completing the words 
  • matching the words with the pictures
  • choosing the correct answer 
  • solving the puzzle
  • choosing the missing element   

Słownictwo w zagadkach obrazkowych również dotyczy różnych tematów.

Dla młodszych  są to: family, adjectives (happy, sad, hungry, sleepy), food, body parts, toys, clothes, colours.
W wersji dla starszych: introducing yourself, body parts, family, clothes, toys, animals, school objects, sports, daily routine, verbs, furniture, rooms, food, prepositions, town, transport, health, seasons, weather, colours, numbers,


Dla 3-5-latków






Z tyłu każdej strony znajdziecie tłumaczenia zagadek i ich rozwiązania.

Zagadki obrazkowe dla 6-9-latków




Karty są idealne do pracy z dzieckiem w domu, ale sprawdzą się również na zajęciach indywidualnych. Jest tyle tematów, że praktycznie zawsze znajdzie się kilka ćwiczeń, które możemy wykorzystać z uczniami.
Mój sposób na pracę z tymi kartami jest taki.

Na kartę nakładam folię do laminowania (ja wybrałam tę o mniejszym formacie) i dajemy uczniowi marker. W zadaniach takich jak wpisywanie brakujących liter, czy łączeniu sprawdzi się do znakomicie.




Pózniej uczeń może zdjąć folię, odwrócić kartę i porównać czy np. napisane litery się zgadzają.


Wystarczy zwykła chusteczka higieniczna, żeby zmyć marker. Karty wykorzystamy wtedy wielokrotnie, dzieciaki mają fun i lepsze to niż zwyczajne wskazywanie palcem.

Z tyłu kart ponownie pojawia się tłumaczenie polecenia i rozwiązanie.
Czy tłumaczenia są potrzebne? Biorąc pod uwagę fakt, że wiele rodziców korzysta z tych zagadek i pracuje z nimi w domu - tak, choć pewnie i tak poradziliby sobie bez niech. Ale czy to czemuś szkodzi? Dzieci i tak raczej nie spojrzą na to tłumaczenie, a raczej szybko sprawdzą odpowiedzi.

Czy w zagadkach są błędy? 
W wersji dla najmłodszych pojawia się pytanie "Who is it?", odnoszące się do zupy lub kurczaka zamiast, "What is it?" . Pracując jednak z uczniem zadalibyśmy poprawne pytanie, a szansa, że 3-5-latek sam przeczyta to polecenie jest dość niewielka, aczkolwiek istnieje.

W wersji dla starszych dzieci nie podoba mi się wykorzystanie słowa "fire brigade" w określeniu do środku transportu. A, że wyraz stoi tuż obok "an ambulance" i "a police car" jestem pewna, że chodziło jednak o pojazd. Powinno być "fire engine" (lub fire truck).

Czy jednak te błędy eliminują szansa "Zagadek obrazkowych" do bycia fajną pomocą naukową?
Moim zdaniem - nie. Tylko my, nauczyciele, dobrze jeśli mamy świadomość, żeby nigdy nie ufać wszystkim pomocą na 100% i zawsze wcześniej sprawdzić, czy nie zawierają błędu. Błędy zdarzają się wszędzie. Ile razy w podręcznikach bardzo popularnych wydawnictw wkradnie się chochlik.
W przypadku "fire brigade" i "fire engine" jest to bardzo dobra okazja, żeby wyjaśnić różnicę między tymi dwoma słowami, które często w języku polskim określa się tym samym słowem "straż pożarna".

Kart w Biedronce kosztują ok. 10 zł, w księgarniach są zazwyczaj droższe.

Jeśli nie macie ochoty wydawać pieniędzy, a uważacie, że fajnie byłoby je jednak mieć, już teraz możecie wziąć udział w konkursie i wygrać jeden z zestawów kart. 


Aby wygrać karty wystarczy w komentarzu pod postem napisać dlaczego to akurat do Was powinny trafić zagadki. Obok komentarz proszę podać zestaw (3-5 lub 6-9) jakim jesteście zainteresowani.  Jeden uczestnik konkursu może wygrać tylko JEDEN zestaw.
Wśród komentujących wybiorę osoby, które moim zdaniem, udzieliły najfajniejszych odpowiedzi. Nie trzeba pisać esejów :) Technika odpowiedzi, czy będzie ona humorystyczna, pisana rymem czy też nie, jest dowolna, ważne, żeby komentarz zwierał odpowiedz na pytanie.
Na Wasze komentarze czekam do czwartku, tj. 11.02 do godz. 12.00 . 
Tego samego dnia, wieczorem, podam wyniki.
Jeśli komentujecie nie przez konto gmail, podajcie w komentarzu swój adres mailowy.

Do przeczytania!
Dominika :)

Aktualizacja  - Wyniki konkursu

Zestaw kart dla dzieci 3-5 zdobywa Pani Olha Podolian, natomiast zestaw dla dzieci 6-9 wędruje do Pani Izabeli Kaczmarek, z którymi skontaktuje się mailowo w celu ustalenia adresu wysyłki.
Gratuluje i dziękuje za udział w konkursie.



sobota, 6 lutego 2016

Animal Body Parts - cards

Marysia z Head Full of Ideas dała początek czemuś co nazwała "matchcards", czyli karty obrazkowe z podpisem, które można, wedle preferencji, zostawić jako jedną kartę lub podzielić na dwie części, tj. flashcard i wordcard.

Ostatnio Marysia opublikowała post, w którym opisuje jak, krok po kroku, stworzyć własny zestaw kart z pomocą programu PicMonkey.
Bardzo często na swoich zajęciach używałam tych kart, zawsze rozcinając je na dwie części. Gorąco polecam.

Wczoraj przygotowałam również zestaw  matchcards, w oparciu o słownictwo z podręcznika Bugs World 3 - animal body parts oraz przepis Marysi. Rozszerzyłam nieco słownictwo i dodałam kilka wyrazów więcej.









Na zalaminowanych kartach dopisujemy markerem a/an przed rzeczownikami w l.poj. lub tworzymy liczbę mnogą tam gdzie jest to możliwe.

Klikamy na obrazek, nieco nam się wtedy powiększa i zapisujemy jako zdjęcie/grafikę.