Strony

czwartek, 29 września 2016

Introducing yourself

Na sam początek roku przygotowałam karty z podstawowymi informacjami o osobach (imię, nazwisko, kraj pochodzenia, wiek, co dana osoba lubi i czego nie lubi, oraz rodzina - rodzeństwo).

Karty wykorzystywaliśmy na pierwszych zajęciach. Losowaliśmy kartę,wcielaliśmy się w rolę i mówiliśmy coś o sobie wykorzystując informacje z karty. Później wyobrażaliśmy sobie, że wylosowana osoba to nasz przyjaciel i musimy go przedstawić grupie.

Początek roku już dawno za nami,a karty używam wciąż. Na początku lekcji jedna osoba losuje kartę, a inne osoby zadają pytania.





niedziela, 25 września 2016

Present Continuous - ideas

Z jedną z moich grup zaczęliśmy niedawno Present Continuous. 
W Internecie jest mnóstwo ćwiczeń, ale ponieważ strasznie nudzą mnie zajęcia typu "Wpisz, uzupełnij, przekształć" przygotowałam kilka przerywników.

Na pierwszy rzut poszła - memory game. 
Jakiś czas temu robiłam podobną, ale z Present Simple (kilk




 Images by freepik.com


Karty warto wydrukować na papierze technicznym lub podkleić kolorowym papierem, żeby nie prześwitywały. 


Stworzyłam też planszówkę. Potrzebujecie tylko grę, pionki i kostkę. Uczeń musi opisać co robi osoba/osoby/zwierzę na obrazku używając oczywiście Present Continuous. Jeśli popełni wraca na wcześniejsze pole. 

images by openclipart.org

MEMORY GAME&BOARD GAME - DOWNLOAD

Bawiliśmy się także w "What am I doing?". Pozapisywałam w komputerze dużo obrazków różnych czynności. Jedno krzesło stało odwrócone tyłem do tablicy. Jedna osoba siadała na nim, a ja na tablicy interaktywnej wyświetlałam obrazek. Uczeń musiał odgadnąć co robi w tym momencie przez zadawanie Yes/No questions. My mieliśmy limit 10 pytań, ale to kwestia do ustalenia.Można określić limit czasowy. Zadajemy pytania typu "Am I in the bathroom?", "Am I at school?", "Am I outside?", czyli nie tylko pytania, w którym od razu wymieniamy czynność. 
Jeśli nie macie tablicy interaktywnej można do zwykłej tablicy powiesić kartę obrazkową z czynnością. 

Kalambury

W kalambury umie grać każdy, ale przy okazji Present Continuous warto je nieco utrudnić. Przygotowałam kartki, na których napisałam pełne zdania typu "She is drinking lemon juice", "He is playing the guitar". Uczeń wychodzi na środek klasy, losuje kartkę i musi przedstawić pełne zdanie. Jeśli ma "she" wskazuje jakąś dziewczynę w klasie, jeśli "they" to jakąś grupę oraz przedstawia czynność. Odgadujący musi jednak ułożyć pełne, poprawnie gramatycznie zdanie. 
Warto zamiast np. "She is eating." napisać "She is eating spaghetti", czyli tworzyć nieco bardziej złożone przykłady.

Opis obrazka

Idealne na Present Continuous są obrazki, które można znalezc w sieci.

Np.

Ja wykorzystałam ten obrazek do zrobienia quizu. Przygotowałam zestaw kilku pytań. 
Każda osoba/para dostaje obrazek, jeśli grupa jest duża i nie chcemy drukować można wyświetlić obrazek na tablicy interaktywnej jeśli mamy taką możliwość. Dajemy uczniom minutę na uważne przyjrzenie się obrazkowi i zapamiętanie jak najwięcej szczegółów. Po upływie minuty zabieramy lub gasimy obrazek. Czytamy uczniom pytania, a oni, na przygotowanych wcześniej kartkach, piszą odpowiedzi. Oczywiście pytania można wydrukować, ale ja wolę oszczędniejszą formę. 

Pytania te wykorzystałam w jednym z ćwiczeń w opublikowanym wczoraj zbiorze "Let's talk..."


Inne świetne obrazki to np.:





I ostatnie ćwiczenie pochodzące ze wspomnianego wyżej "Let's talk...".



sobota, 24 września 2016

Let's talk....- resource pack - speaking

Pod koniec maja opublikowałam My Own Vocabulary and Grammar Timesaver , który cieszył się dużą popularnością wśród czytelników. Był to zbiór ponad 20 stron z aż 35 różnymi ćwiczeniami gotowymi do wykorzystania w klasie.

Podczas swoich zajęć kładę duży nacisk na rozwijaniu umiejętności mówienia, dlatego często wertuję różne książki w poszukiwaniu zadań, które ułatwiłyby mi pracę, a jednocześnie były przyjemne jak i rozwijały speaking skills. Zazwyczaj jednak staje na tym, że sama biorę się za tworzenie materiałów dla swoich uczniów, bo wtedy mogę wykorzystać dokładnie takie słownictwo jakie chce i dostosowuję to do ich potrzeb i możliwości.

Postanowiłam podzielić się z Wami moim nowym tworem "Let's talk...". czyli zbiór 18 stron, w którym każda z nich poświęcona jest mówieniu. Różne struktury gramatyczne, różne słownictwo. Wiele ćwiczeń na mówienie podparte są krótkimi ćwiczeniami na powtórkę zasad gramatycznych lub słownictwo.




niedziela, 4 września 2016

Questions&Answers - card game

Jak ja lubię nowe gry! Dziś rano przyszedł mi do głowy pewien pomysł, który bez przelewania na papier (jak to zazwyczaj robię), od razu zaczęłam realizować za pomocą PicMonkey.

Gra ma bardzo proste zasady, a wydaje mi się całkiem fajna, choć w praktyce wykorzystam ją dopiero w tym tygodniu w grupie 9-latków. 
Grupa docelowa, dla której ją stworzyłam to właśnie 9-10-latki. Na pewno jeszcze dziś wezmę się za wersję dla starszych grup z wykorzystaniem więcej struktur gramatycznych. 

Przygotowałam 36 kart z pytaniami i 36 kart odpowiedzi. Gra przeznaczona jest na 6 osób (wtedy każdy ma po 6 kart), dlatego zachęcam do zabawy osoby, które pracują w małych grupkach np. w szkołach językowych. ISTNIEJĄ JEDNAK INNE WARIANTY, które pozwalają grać w większym lub mniejszym składzie.

To są karty pytań. 




Moim planem było aby jedna odpowiedz pasowała tylko do jednego pytania. Przez przypadek jedno pytanie powtarza się dwa razy, a odpowiedzi są dwie. Nie ma znaczenia, które użyjemy jako pierwszej (pamiętajmy jednak o zasadzie "kto pierwszy ten lepszy").

Tłumaczę o co chodzi. 

Karty z pytaniami kładziemy na środku stolika tworząc "stosik". 
Karty odpowiedzi tasujemy i rozdajemy. Jeśli gramy w 6 każdy uczestnik powinien dostać 6 kart. Jeśli uczniów jest mniej możemy każdemu dodać kartę pamiętając, że każdy gracz musi mieć ich równą ilość. Pary kart (pytanie-odpowiedz) zawsze można odjąć, jeśli nie ma możliwości, żeby każdy miał równą ilość. 

To są odpowiedzi: 




Kolejno wyciągamy pytanie i je czytamy. Uczniowie patrzą na swoje karty i szukają poprawnej odpowiedzi. Jeśli uczeń znajduję odpowiedz wśród swoich kart czyta ją i odkłada kartę na bok. Nauczyciel kontroluje czy odpowiedzi są poprawne. Jeśli nie, szukamy odpowiedzi aż do skutku. 
Osoba, która jako pierwsza pozbędzie się pytań wygrywa

Gra ma służyć jako przyjemna powtórka struktur pytających i wstęp do konwersacji w formie takich krótkich dialogów. 

Pózniej, możemy wykorzystać same karty z pytaniami, pytać się wzajemnie, ale uczniowie muszą już sami, bez pomocy odpowiadać na pytania.

Jeśli prowadzimy zajęcia indywidualne możemy potraktować to jak puzzle, gdzie łączymy karty w pary. 

Jeśli mamy zajęcia z kilkoma osobami, a nie chcemy grać w formie, którą opisałam wyżej możemy zorganizować to w trochę inny sposób. 
Na stoliku/dywanie rozkładamy (nie rozdajemy) karty odpowiedzi. 
Z kart pytań robimy stosik. Odkrywamy pytanie i szukamy odpowiedzi. Kto pierwszy znajdzie i przeczyta na głos odpowiedz zdobywa punkt i zabiera parę kart. 


Co myślicie o tej grze? Wykorzystacie ją na zajęciach z Waszymi uczniami?


czwartek, 1 września 2016

Autumn leaves - memory game

Choć u mnie pogoda jeszcze letnia myślę już o zajęciach jesiennych :) 

W zeszłym roku stworzyłam flashcards, które możecie zobaczyć i pobrać TU.  Są dwie wersje kart: z napisami i bez.

 

Pojawiły się również jesienne gry takie jak Autumn Dobble


czy też Autumn Board Game


Pojawiło się też kilka kart pracy dla dzieci, z których można skorzystać w tym roku, jeśli w zeszłym przegapiliście ;) 


Tym razem stworzyłam grę pamięci, ale w formie jesiennych liści. 








Karty z napisami drukuje na kolorowym papierze technicznym (jesienne kolory), aby nie przebijało. Obrazki lepiej wyglądały drukowane na białym papierze technicznym, choć może Wam bardziej spodobają się na kolorowym.