poniedziałek, 6 kwietnia 2015

My face - game

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami grą, którą stworzyłam z myślą o moich uczniach uczących się opisu osobyWystarczy:
 • wydrukować kartkę, a najlepiej kilka; dość ważne jest aby gra była wydrukowana na kolorowo, choć zawsze można samemu pokolorować
 • kostka do gry 
 • kartka papieru / zeszyt
 • kredki / mazaki 
Ponieważ ja grałam w kilkuosobowych grupach nie dzieliłam uczniów na mniejsze podgrupki. 
Każdy miał planszę podsuniętą pod nos, aby dobrze widział obrazki. Dodatkowo każdy uczeń musi przygotować kartkę papieru lub zeszyt i kolorowe kredki.
Zanim przejdziemy do gry, przypominamy sobie nazwy części twarzy plus "akcesoria" (a hat, glasses, sunglasses, a moustache, a cap, earrings). Patrzymy na obrazki i kolejno opisujemy co przedstawiają (np. an oval face, a triangular nose, a red mouth, long green hair, purple sunglasses). 
Zasady gry są bardzo proste. Rysujemy kolejno każdą część ciała. Zaczynamy od twarzy. Rzucamy kostką, a liczba oczek wskazuje co musimy narysować. I tak kolejno robimy z każdą częścią. W sumie każdy uczeń musi sześć razy rzucić kostką. Po każdym rzucie głośno mówimy co musimy narysować. 

I teraz bardzo ważna część gry...Rysowanie tak naprawdę jest tylko wstępem. Teraz musimy opisać narysowaną twarz. Możemy zrobić to ustanie lub pisemnie. Opisujemy w 1 lub 3 os l.poj. 
Gra na pewno sprawdzi się na zajęcia z maluchami jak i starszymi klasami. 

Moim uczniom gra bardzo się podobała; wychodziły świetne obrazki i bardzo zgrabne opisy. Zebrałam je w jednej grupie, więc pokażę Wam kilka z nich. 


Enjoy! 

3 komentarze:

 1. Świetny pomysł. Prosty, ale skuteczny. Podziwiam kreatywność. Zastanawia mnie tylko jedna mała rzecz. Czy nie powinno raczej być "triangular head/nose" zamiast "triangle head/nose"?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że masz rację. Zgapiłam się, a sama po sprawdzeniu prac omawiałam z dzieciakami błędy i tłumaczyłam, że mówi się np. round head a nie circle head. Poprawiam i dziękuję za uwagę :)

   Usuń