piątek, 28 sierpnia 2015

Time for puppets! - czyli jak i po co wykorzystywać pacynki na zajęciach językowych

Czy wykorzystujecie pacynki na swoich zajęciach z dziećmi? 
A może raz kupione leżą w pudle i zbierają kurz? Czas je koniecznie odkurzyć i odkryć nowe sposoby na użycie w klasie. 

Moje ulubione, do tej pory używane, to finger puppets z IKEA. Dostępne od lat, w bardzo przystępnej cenie (15,99 zł za zestaw 10 pacynek). Na dodatek, są to zwierzątka, czyli +10 do atrakcyjności. source

W Internecie możecie znaleźć najróżniejsze pacynki na palce. 

Znalezione na Allegro pacynki-zwierzaczki. Śliczne! Kolejne znalezisko z Allegro. 
Do wprowadzania członków rodziny idealne.

Albo takie cudeńko 


Były zwierzęta, to może teraz coś z owoców i warzyw?
Cute!

source

Jak widzicie w Internecie pacynek na palce nie brakuje. Do wyboru, do koloru. Raz kupione na pewno przetrwają lata.

Fajne są też te większe, na rękę. Oto kilka przykładów: 


source

Tych większych pacynek jest dostępnych chyba dużo więcej niż tych mniejszych.
Ja używam tygryska i papugę (zrobiłabym zdjęcie, ale leżą zakopane gdzieś głęboko w pudle [przeprowadzka]).
Często w zestawach nauczycielskich można znaleźć pacynkę i naprawdę warto wpleść ją w lekcję, bo dzieciaki mają niesamowitą radochę z tego :)


Hello/Goodbye


Wydaje mi się, że przywitania i pożegnania z uczniami to momenty,  w których pacynki są używane najczęściej. Warto założyć na rękę/palec pacynkę, zmienić głos i w ten sposób przywitać się z uczniami. Bawmy się Naszym głosem, modulujmy go! Ja, osobiście, bardzo często zmieniam głos, raz jest piskliwy, raz jest przyciszony, raz głośniejszy i co od razu daje się zauważyć, wzbudza to zainteresowanie uczniów i przyciąga ich uwagę.


Behaviour 

Fajnie wykorzystać puppets do dawania pochwał, ale także do uspokajania niegrzecznych uczniów.
"Good job!"
"Excellent!"
"Mind your manners!"
"Speak English boys/girls"
Gdy w klasie jest bardzo gwarno, zakładam pacynkę i szeptem zwracam się do klasy i nagle odkrywam, że robi się cisza i wszyscy kierują wzrok na mnie. Działa!

Banalne komendy zmieniają wydźwięk gdy mówi to zmienionym głosem pacynka.
Taka papuga może na dodatek "dziabnąć" w nos niegrzecznych uczniów [joke] :)

Songs

Jest wiele piosenek, przy których można wykorzystać puppets.
Szczególnie lubię Super Simple Songs i chociażby One Little Finger. Dzieciaki uwielbiają śpiewać tę piosenkę i pokazywać dane czynności. Spróbujcie jednak dać każdemu uczniowi jedną pacynkę do założenia na palec (jak macie ich więcej to po jednej na jedną rękę) i wykonywać czynności z pokazywaniem części ciała za pomocą pacynek. Ci młodsi naprawdę to lubią.

Albo spójrzcie na to:


Storytelling 

Jest mnóstwo historyjek, książeczek dla dzieci, które możemy opowiadać wykorzystując przy tym finger puppets. Oby tylko w historyjce nie było za dużo bohaterów, ale jeśli jest ich dwóch, trzech to nie powinno być to problemem. Jesteśmy narratorami, pacynki bohaterami. W trakcie czytania/opowiadania zmieniajmy głosy a na pewno zainteresuje to Naszych uczniów.

I'm hungry! 

Inna zabawa, do której wykorzystamy, tym razem pacynki na rękę, to I'm hungry!. Już piszę na czym polega. Grać możemy całą grupą lub w parach. Potrzebne będą: pacynka na dłoń (lub pacynki) i obrazki z jedzeniem lub sztuczne jedzenie. Najlepiej gdy na początku siedząc w kółku nauczyciel rozłoży obrazki z jedzeniem na dywanie, założy pacynkę i mówi zdania "I'm hungry! I want to eat a banana". Zadaniem uczniów jest nakarmienie pacynki i wkładanie jej do buzi podanych produktów. Można też na nieco inny sposób "I am hungry! I want to eat something sweet!". Uczniowie wybierają coś słodkiego, a gdy zbliżają to do pacynki nauczyciel pyta "What is it?" i uczniowie odpowiadają.
Dużo śmiechu jest przy tym gdy pacynka komentuje jedzenie i mówi "It's delicious!", "Disgusting!" itp.


Paper finger puppets - crafts 

Zawsze możemy też wykonać takie pacynki własnoręcznie z Naszymi uczniami. 

Zwierzaki 3 komentarze:

 1. Pacynki (w szczególności w nauczaniu najmłodszych) to konieczność! Rzeczywiście fajnie mieć konkretna pacynkę, z ktora dzieci sa zaznajomione i używać jej do konkretnych celów - tak jak wspomniałaś o zachowaniu dyscypliny.
  Maluchy tez maja frajdę jak mogą samodzielnie wykonać papierowe pacynki a potem użyć je do odgrywania ról. Storytelling i pacynki - jak najbardziej. Ostatnio popularne zrobiły sie pacynki zrobione z drewnianych łyżek - takie jak tu :https://m.facebook.com/pages/Natalies-Story-Spoons/1083391908356321?sk=photos_stream

  OdpowiedzUsuń
 2. Pacynki są lubiane przez dzieciaki :) Fajny wpis! Ja zapraszam na swojego bloga, jeśli ktoś to czyta do 06.09.15, aby wygrać pacynki i móc je wykorzystać tak, jak zaproponowała Dominika :) http://hummingbirdels.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba mam kolejny punkt na mojej shopping list :) cudowne są

  OdpowiedzUsuń