niedziela, 3 stycznia 2016

Guess what? - wersja gry dla najmłodszych

Na pewno znacie grę "Zgadnij kto?/Guess who?", w której trzeba odgadnąć osobę wybraną przez przeciwnika. Razem z uczniami bardzo ją lubimy i często w nią gramy.
Dostępne są różne wersje, nie tylko z ludzmi, ale też zwierzętami, przedmiotami lub potworkami.

Stworzyłam swoją wersję gry, którą bardzo uprościłam, tak bym mogła wykorzystać z 5-latkami.

Gra do wykorzystania na zajęciach indywidualnych lub w małych grupach, gdzie możliwy jest podział uczniów na dwie drużyny. 

Plansza wygląda tak:

Przed rozpoczęciem gry musimy upewnić się, że Nasi uczniowie znają wszystkie zwierzęta z planszy.

U mnie, dodatkowo, mówimy jakiego koloru są dane zwierzęta, bo co dla niektórych jest żółtym dla innych jest pomarańczowym i pózniej wynikają z tego nieporozumienia.

W wersji gry jeden na jednego:
każdy dostaje jedną planszę i kawałek kartki samoprzylepnej (lub inny malutki przedmiot). Wybiera jedno zwierzę i je zaznacza. Zadajemy sobie jedno pytanie, ale odpowiedz może brzmieć tylko "Yes/Yes, it is" lub "No/No, it isn't.". Pytamy o kolory, rozmiar, rodzaj zwierzęcia np.

Is it blue?
Is it big?
Is it a pet?

Oczywiście można zadawać pytania trudniejsze "Can it swim?" , "Has it got...?", "Does it live in....?", ale z najmłodszymi dziećmi ograniczam się do czasownika TO BE.  

Do gry potrzebne będą nam inne małe kawałki papieru, nakrętki, cukierki, cokolwiek czym będziemy mogli zakrywać obrazki, które nie pasują do opisu. 
Zadajemy pytania i drogą eliminacji dochodzimy do zwierzęcia wybranego przez Naszego przeciwnika. Osoba, która jako pierwsza zgadnie poprawną odpowiedz wygrywa. 

Link do pobrania gry:

 Mam zamiar stworzyć jeszcze inne zestawy, jesteście zainteresowani?

4 komentarze:

  1. Uwielbiam grę Guess Who! Bardzo fajny pomysł z taką uproszczoną wersją! Oczywiście, że chcemy kolejne wersje! Jesteś genialna!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uproszczona wersja to świetny pomysł - czekamy na kolejne!

    OdpowiedzUsuń
  3. Super pomysł!

    OdpowiedzUsuń