niedziela, 11 marca 2018

Reading skills practice


Kilka słów o obiecanych planszach.

Teksty z plansz zostały zaczerpnięte ze strony www.theguardian.com, a dokładny adres źródła został podanych pod tekstem.Stworzyłam je z myślą o swoich kursach maturalnych (zajęcia indywidualne + małe grupki). 

Zrobienie jednej planszy zajmuje dużo czasu, ale uwierzcie, że samo wydrukowanie, zalaminowanie, wycięcie rzepów i wyrazów jest już pestką w tym całym procesie :) 


kartki papieru, kolorowa drukarka, laminator + folie, rzep samoprzylepny, nożyczkiDzięki planszom poćwiczymy różne umiejętności, nie tylko samo czytanie. Uczniowie powtarzają słownictwo oraz poznają nowe wyrazy/zwroty w kontekście. Zarówno przed i po "czytance" możemy ćwiczyć speaking. Uczniowie patrząc na sam tytuł tekstu próbują zgadnąć z czym dokładnie związanych jest opisany problem, mówią o swoich doświadczeniach związanych np. z imprezami rodzinnymi, przeprowadzkami. Po przeczytaniu streszczają ustnie tekst, opowiadają o nim, tworzą rady dla tej osoby, wyobrażają sobie, że to oni są w takiej sytuacji i mówią co by zrobili (powtórka gramatyki). Ciekawym rozwiązaniem jest również pisanie odpowiedzi na list. 
Uczniowie mogą pracować indywidualnie, w parach lub malutkich grupkach. 

Użycie rzepów nie jest konieczne. Wykorzystałam je, bo chciałam wprowadzić jakiś nowy element. Przyszli maturzyści i inni, dorośli, uczniowie byli zachwyceni, że mogą sobie odczepiać i przyczepiać rzepy. Brzmi śmiesznie, ale serio tak jest :) 

Zachęciłam moich maturzystów do znalezienia podobnych tekstów, wydrukowania ich, po wcześniejszym usunięciu kilku słów i zostawienia luk. Uczniowie przysyłali mi teksty mailem, ja je drukowałam, wymieniali się nimi na zajęciach i brali do domu jako zadanie dom. Później je sobie sami sprawdzali na stronie podanej w źródle. 

Poświęciłam trochę czasu na zrobienie tych plansz, ale wiem, że zalaminowane zostaną ze mną na długie lata :) 

Jeśli macie ochotę, czas, energię aby tworzyć takie pomoce to serdecznie zachęcam Was do klikania w poniższy link.
Po zajęciach koniecznie zostawcie feedback. Chętnie się dowiem jak zareagowali Wasi uczniowie :)

P.S. Plansze do kopiowania, bez konieczności użycia rzepów, dorzucę do folderu w wolnej chwili.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz