czwartek, 10 marca 2016

Let's... - board game

Przyznam się bez bicia, że nie lubię zajęć o Wielkanocy i rzadko kiedy robię lekcje poświęcone typowo tematom wielkanocnym. Za to staram się pewne wesołe elementy (pisanki, zajączki, wielkanocne koszyczki) wplatać w różne aktywności, które w tym okresie wykonujemy. 

Zrobiłam grę, którą na pewno wykorzystam z dziećmi w różnym wieku. 
Na planszy zobaczycie pisanki, które moją być elementem wiosenno-wielkanocnym, ale zadania już bardziej ogólne, nie tylko związane z Wielkanocą i wiosną. 

PlanszaJak widzicie pisanki są w trzech kolorach: żółtym, różowym i zielonym. Każdy kolor odpowiada innemu zadaniu, a wariacji jest kilka. 


Zgodnie z ilością oczek przesuwamy pionek i w zależności na jakiej pisance stajemy losujemy odpowiednie jajko. Jeśli jajko jest różowe musimy pokazać słowo nic przy tym nie mówiąc, aż reszta grupy zgadnie. Zielona pisanka oznacza, że wylosowane słowo trzeba narysować. Możemy użyć to tego tablicy lub, jeśli gramy w małej grupie, kartki papieru. Z kolei żółta pisanka oznacza, że dane słowo trzeba opisać. Jest to opcja, której użyje z nieco starszymi uczniami, którzy radzą sobie z układaniem zdań i tworzeniem, krótkich opisów. Zawsze można też zadawać pomocnicze pytania uczniom "Is it an animal?", "Is it in the classroom?" itp. 

Dobrze jest ustalić maksymalny czas na prezentacje. Ja użyję minutowej klepsydry. 


Inna opcja dla uczniów, dla których opisywanie rzeczowników jest jeszcze za trudne. 
Zamiast opisywać słowo uczeń musi je wyszeptać. 


Jeśli chcemy przećwiczyć literowanie możemy grać na tych zasadach:

A może poprosimy uczniów, aby utworzyli zdanie z wyrazem z żółtej pisanki? 


Opcji jest kilka, trzeba wybrać najodpowiedniejszą dla Naszych uczniów zgodnie z ich umiejętnościami i możliwościami. 

Jeśli pracujemy w małych grupkach, np. na zajęciach prywatnych lub szkole językowej każdy uczeń może mieć swój pionek. 
Jeśli grupa jest większa można ją podzielić na kilka drużyn i przed losowaniem jajka (wyrazu) drużyna wybierze swojego reprezentanta, który wykona zadanie.  
W puste jajka możecie wpisać własne słownictwo. 
Trochę zabawy w z jajkami miałam...Najpierw je wszystkie wycięłam (kilka jajek na raz ciach nożyczkami), pózniej w folię do laminowania włożyłam kolorową kartkę papieru (różowa, żółta, zielona) i na to ułożyłam wycięte jajka. I w ten sposób zalaminowałam. Zalaminowane jajka wycina się szybciutko, bo nie trzeba tego robić aż tak dokładnie. Nic mi się nie odkleiło. 
Jeśli komuś nie chce bawić się w wycinanie, wystarczy wziąć trzy kolorowe kartki papieru, porozcinać i na każdym kawałku odręcznie napisać słowo. 

Wszystkie karty spakowane w formacie .rar możecie pobrać tu  / download here

14 komentarzy:

 1. Świetny pomysł, moi uczniowie bardzo lubią kalambury i planszówki także idealne połączenie dla nich, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gra z jajem, ze tak powiem! Fajnie wymyśliłaś rożne możliwości przedstawienia danych słów! Mysle, ze to będzie wielkanocny hicior!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fenomenalna gra! Aż się boję odcisków od wycinania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, trochę tego wycinania jest, ale ja po cztery kartki na raz cięłam ;) ostatnio folie idą u mnie w takim tempie, że boję się co będzie dalej!

   Usuń
 4. Super pomysł , dziękuje :)
  Od poniedziałku zaczynam temat Wielkanocy i obowiązkowo użyje tej gry :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj! A Co za magiczny notes w którym spisujesz pomysły? Jakiś specjalny czy zwykły, ale magiczny? Pozdrawiam. Zapraszam http://szuflada-jezykowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magiczny tyko ze względu na zawartość i fakt, że nigdy się z nim nie rozstaje. Najfajniejsze pomysły powstają o dziwnych porach :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawa gra i w sam raz na okres przedświąteczny. Moi chłopcy uwielbiają takie zabawy, a ja się cieszę, że przy okazji się czegoś nauczą :-)

  nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Moznaby było przeslać to w innym pliku poniewaz mam trudnosci z pobraniem, a bardzo chcialabym wypróbowac tę gre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety teraz nie mogę tego zrobić, wieczorem spróbuje wrzucić w pdf. Może spróbuj zapisać obrazki jako grafikę (prawym przyciskiem myszki) i wtedy wydrukuj. U mnie to zawsze działa.

   Usuń
 8. Mozna prosić o przesłanie tej gry nie w trybie rar ( bo mam problemy z jej otwarciem )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety teraz nie mogę tego zrobić, wieczorem spróbuje wrzucić w pdf. Może spróbuj zapisać obrazki jako grafikę (prawym przyciskiem myszki) i wtedy wydrukuj. U mnie to zawsze działa.

   Usuń
 9. Grałam z moimi 6-7-latkami. Były piękne pełne zdania i wspaniałe opisy. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń