poniedziałek, 28 marca 2016

True or False? - cards

Z myślą o grupie 8-latktów przygotowałam karty True or False? 
Każda karta zawiera jedna stwierdzenie. Zadaniem dzieci jest powiedzieć czy zdanie to jest prawdą czy fałszem. Jeśli jest nieprawdziwe to dlaczego i jak należałoby to zdanie poprawić.

Słownictwo jest dość zróżnicowane.
Karty można użyć i z 4-5latkami, choć pewnie nie wszystkie, jak i ze starszymi uczniami.


Oto karty z nieprawdziwymi stwierdzeniami.

W przypadku niektórych karty jak np. o papryce, odpowiedzi mogą być różne, wtedy fajna jest interakcja, którzy tworzy się między uczniami, którzy wymieniają się, bądź co bądź, poglądami.
 Dla niektórych papryka jest niesmaczna, pociąg szybki lub wolny, a może jest ktoś kto śpi pod łóżkiem?:)

Na poniższych kartach prawie wszystkie stwierdzenia są prawdziwe. Myślałam o koszykówce, napisałam siatkówka. Raczej nie ma to znaczenia, bo karty tak czy siak trzeba wyciąć.

Jak użyć kart

Siedzimy z grupą w kole, a z kart robimy stos. Po kolei odkrywamy karty, czytamy stwierdzenia i stwierdzamy, czy jest prawdą czy fałszem. Wszystkie nieprawdziwe zdania musimy poprawić, wspólnie lub indywidualnie (osoba odkrywająca kartę). Możemy przygotować dwie kartki papieru, najlepiej kolorowe (np. czerwona - false/zielona - true), podpisać (true/false) i grupować karty po ich odkryciu.

Jeśli gramy w małej grupie możemy zrobić z tego grę planszową. 
Na kartce papieru narysować węża z kropek. Każdy dostaje kostkę. Kula kostkę, ale zanim przesunie pionek musi odkryć jedną kartę (ze stosu), przeczytać i powiedzieć "True or False". Jeśli zdanie jest fałszywe musi je poprawić. Jeśli odpowie prawidłowo może przesunąć pionek o wyrzuconą ilość oczek. Jeśli odpowiedz będzie błędna - stoi w miejscu.

Wrzucam też puste karty. Może wykorzystacie je i zrobicie swoje własne karty, ze słownictwem, które ćwiczycie z uczniami. A może to oni zrobią swoje karty, a pózniej wspólnie zagracie?


3 komentarze:

  1. To jest rewelacyjne! Nie mam słów, aby opisać! Dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super! Jesteś mega kreatywna, dzięki za dzielenie się swoimi pomysłami. :)

    OdpowiedzUsuń