Każda karta zawiera jedna stwierdzenie. Zadaniem dzieci jest powiedzieć czy zdanie to jest prawdą czy fałszem. Jeśli jest nieprawdziwe to dlaczego i jak należałoby to zdanie poprawić.
Słownictwo jest dość zróżnicowane.
Karty można użyć i z 4-5latkami, choć pewnie nie wszystkie, jak i ze starszymi uczniami.
Oto karty z nieprawdziwymi stwierdzeniami.
W przypadku niektórych karty jak np. o papryce, odpowiedzi mogą być różne, wtedy fajna jest interakcja, którzy tworzy się między uczniami, którzy wymieniają się, bądź co bądź, poglądami.
Dla niektórych papryka jest niesmaczna, pociąg szybki lub wolny, a może jest ktoś kto śpi pod łóżkiem?:)
Na poniższych kartach prawie wszystkie stwierdzenia są prawdziwe. Myślałam o koszykówce, napisałam siatkówka. Raczej nie ma to znaczenia, bo karty tak czy siak trzeba wyciąć.
Jak użyć kart
Siedzimy z grupą w kole, a z kart robimy stos. Po kolei odkrywamy karty, czytamy stwierdzenia i stwierdzamy, czy jest prawdą czy fałszem. Wszystkie nieprawdziwe zdania musimy poprawić, wspólnie lub indywidualnie (osoba odkrywająca kartę). Możemy przygotować dwie kartki papieru, najlepiej kolorowe (np. czerwona - false/zielona - true), podpisać (true/false) i grupować karty po ich odkryciu.
Jeśli gramy w małej grupie możemy zrobić z tego grę planszową.
Na kartce papieru narysować węża z kropek. Każdy dostaje kostkę. Kula kostkę, ale zanim przesunie pionek musi odkryć jedną kartę (ze stosu), przeczytać i powiedzieć "True or False". Jeśli zdanie jest fałszywe musi je poprawić. Jeśli odpowie prawidłowo może przesunąć pionek o wyrzuconą ilość oczek. Jeśli odpowiedz będzie błędna - stoi w miejscu.
Wrzucam też puste karty. Może wykorzystacie je i zrobicie swoje własne karty, ze słownictwem, które ćwiczycie z uczniami. A może to oni zrobią swoje karty, a pózniej wspólnie zagracie?